NSGS Ancestree

Nebraska State Genealogical Society Journals

NEBRASKA ANCESTREE

Volume 19, no. 1
Fall 1996

NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 10

Submitted by: Linda M. Brink

 

Calendar for Class Week

Friday, December 10
Saturday, December 11

Class PLAY "THE CRICKET on the HEARTH"

Technical Auditorium

Sunday, December 12, 11:00 A. M.

CLASS SERMON

Rev. O. D. Baltzly
Kountze Memorial Church

Monday, December 13, 6:30 P. M.

CLASS BANQUET

Fontenelle Hotel

Tuesday, December 14, 10:00 A. M.

CLASS COMMENCEMENT

Technical Auditorium

 

Commencement

of the

Hall Quarter Class
1926

Omaha Technical High School

Technical Auditorium

Tuesday, December 14.

10:15 A. M.

Superintendent John H. Leveridge, Presiding

Board of Education

R. A. Van Orsdel, President; C. V. Warfield, Vice-President; Mary E. Bird. Secretary; O. J. Bauman. Treasurer; H. B. Bergquist, Dr. Jennie M. Callfas, Mrs. Hazel Dunbar, Mrs. Harlean C. Fetters, Mrs. Alice Holtman, John U. Loomis, Frank Myers, W. C. Ramsey, Max I. Walker, Dr. J. H. Wallace.



NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 11

Program

At 10:00 A. M. an informal music program by the orchestra will be given under the supervision of Mr. Warren Waiters.

Processional March "War March of the Priests"
(from Athalia) ------------------------ Mendelssohn

Star Spangled Banner ................................................

Invocation ------------------------ Rev. Edgar M. Brown
Dietz Memorial Methodist Church, Omaha

Cello Solo "Liebestraume" ------------------------ Liszt
                           Elizabeth Strawn

Announcement of Honors
Senior Boys' Double Quartette
(a) "The Trumpeter" ---------------------------------- Dix
(b) "Dearest, farewell!" (German Folk Song from
      the 17th Century). ---------------------arr, by Jurist

Ralph Koopman Lynn Monroe
Elvin Wright Charles Rice
Raymond Best Glenn Cristiansen
Pierce Tobin James Widner

"For Value Received" ..................................................

Bessie Spar
Representing the Girls of the Senior Class

"The Prize or the Victory" ............................................

Donald Erion
Representing the Boys of the Senior Class

(a) "Would God I Were the Tender Apple Blossom"
(Irish Air from County Derry)

(b) "Calm as the Night ------------------------------ Bohm
Technical Choral Club

Director, Mr. Warren Watters

Presentation of Diplomas.. ------- Mr. R. A. Van Orsdel

President of the Board of Education

 

Class Roll

Frieda Adler

Madeline Lennon

Edward V. Anderson

Janet Lipsey

Alice F. Barbe

Elizabeth Little

Kenneth Beales

Nancy Longo

Elsie Becher

Florence M. Lundquist

Thomas Beran

Felber H. Maasdam

Raymond E. Best

Lillian L. Maddison

Leo R. Bieserdorf

Rose Mandel

Frank J. Biurvall

Esther B. Marcus

Bennie Bloch

Alice Martin

Ralph Bolen

Roger V. Martison

Evelyn M. Boudny

Beryl McAtee

Catherine F. Brady

Lynn A. Monroe

Beatrice Bronston

James A. Moravec

Isadore Brookstein

Eleanor A. Mulick

Maude Bryant

Kenneth Murray

Joe Bulat

Dorothy Wight Nelson

Howard Burns

Catherine Ann Petersen

Charles Alyne Burnett

Lars R. Peterson

Marian Lillian Byrnes

E. Stanley Peterson

Frieda Carlson

Bernard Plotkin

Glenn A. Christiansen

Joe Prerost, Jr.

Grace Cochran

Byron E. Pulis

Violet Corneer

Wesley A. Race

Amelia Cortese

Rudy Rampacek

Ralph J. Crawford

Fahy Replogle

Violet Davis

Charles Rice

C. How Downey

Belle Richards

Donald Erion

Fanny Ruderman

Einar Erickson

Joseph J. Ruzicka

Violette E. Eskelson

Francis Ryan

Frances M. Evans

Emma A. Schumann

Meyer B. Ferer

Louise Shea

Carl Fornstrom

Louise F. Seidel

Frank Francl

Harold Siegel

A. Marie Freytag.

Ruth Sinnott

Alexander M. Grant, Jr.

Bessie Spar

Edwin L. Hanchett

Francis E. Speelman

Nolma Hansen

Lulu Ruth Steinhagen

Jack M. Hawkins

Jacob Stoler

Gerald Hay

Milton C. Stromile

Gertrude Hiland

Elizabeth Strawn

Donald Ingman

Chris Tscharner

Marie Jackson

Pierce Tobin

Claude L. Jelen

Burton C. Towers

Arvid Johnson

Charlotte Van Vliet

Wilber Kinkead

Ruth Van Winkle

Ottilia Klein

John E. Vollmer

Louis J. Kohlberg

Helen Wallick

Mary Kokrda

Faye Walters

Ralph Koopman

Helen E. Weaver

Rose Kovarik

Charles W. Westergard

Frank Kozak

James Widner

Pauline Lanyon

Elsie Williams

Ruth Larren

Nathan Wirshbo

C. Elvin Wright

 



NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 12

ROSTER OF EX-SOLDIERS AND SAILORS LIVING IN NEBRASKA IN 1893 FOR MERRICK COUNTY

Abstracted From: Records on file in the Merrick County Courthouse, Central City, NE

Submitted By: Patricia A. Wagner, Albion, Nebraska 

NAME

RANK

CO.

REGIMENT-BATTERY-VESSEL

ADDRESS

ADAMS, Wm

Corp.

A

64th Illinois

Clarks

AUSTIN, W. H.

Private

D

109th New York

Clarks

BALTY, Samuel

Sgt

F

1st Pennsylvania

Clarks

BARNK, Wm

Private

B

53rd Illinois

Clarks

CLEAVELAND, B. N

Private

C

111th Ohio

Clarks

COLE, John F

Private

H

1st Minnesota

Clarks

COSNER, Adam

Private

H

8th Kansas

Clarks

CASNER, Wm

Private

I

12th Illinois Infantry

Clarks

DUNHAM, J. S.

Private

I

31st Iowa

Clarks

DODGE. W. T.

Private

E

1st Maine

Clarks

DODGE, W. T.

Lieut

A

16th Maine

Clarks

DIXON, T. L.

Private

G

12th Maine

Clarks

DY, Kernan

Private

D

109th New York

Clarks

EVANS. S. C.

Corp

 

1st New York

Clarks

FOSTER. G. W.

Private

E

8th Illinois

Clarks

LANUADEN, John

Private

H

12th Illinois

Clarks

McCOLLISTER, John

Private

G

46th Illinois

Clarks

MORSE, John

Private

F

94th New York

Clarks

McGATH, H. J.

Private

G

3rd Wisconsin

Clarks

PORDY, S. C.

Private

E

12th Ohio

Clarks

PENCE, W. H.

Private

E

50th New York Engineers

Clarks

SPELMAN, J. P.

Private

A

9th Iowa

Clarks

STORM, A. T.

Private

H

57th Illinois

Clarks

STEARNS, T. I.

Corp

I

60th New York

Clarks

SCHWAGER, A. T.

Corp

C

185th Ohio

Clarks

THOMAS, A

Private

F

163rd Ohio

Clarks

TOBIAS, D

Private

I

152nd Ohio

Clarks

WITHERETT, R. T.

Private

B

93rd Illinois

Clarks

WATSBAUGH, John

Private

G

73rd Illinois

Clarks

WATERS. Geo

Private

A

85th New York

Clarks



NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 13

ROSTER OF EX-SOLDIERS AND SAILORS LIVING IN NEBRASKA IN 1893 FOR MERRICK COUNTY

Abstracted From: Records on file in the Merrick County Courthouse, Central City, NE

Submitted By: Patricia A. Wagner, Albion, Nebraska

NAME

RANK

CO.

REGIMENT-BATTERY-VESSEL

ADDRESS

GRIMES, D. L.

1st Leiut

G

73rd Ohio Infantry

Chapman

EASTES. Wm. C.

Private

E

30th Iowa Infantry

Chapman

WOODWORTH, H. S.

Private

B

100th Indiana Infantry

Chapman

BUNKER, H. H.

Sgt

H

2nd Ohio Cavalry

Chapman

SUTTER, J. H.

Private

K/D

58th/114th Illinois

Chapman

AURAND. E

Private

E

34th/36th Ohio Infantry

Chapman

EASTER. Samuel

Private

C

19th Iowa Infantry

Chapman

REED. J

Private

G

92nd Ohio Infantry

Chapman

DISMER, H

Private

M

5th/6th Rhode Island

Chapman

SUTTON, S

Private

K

114th Illinois Infantry

Chapman

VANCLEVE, C. R.

Private

H

137th Rhode Island Infantry

Chapman

BACON. M.

Sgt

L

1st Connecticut Volunteers

Chapman

DUTTES. J. H.

Private

A

1st Ohio

Chapman

VANSICKLE, O. A.

Private

A

121st Ohio Infantry

Chapman

CUSHMAN, J. B.

Sgt

F

89th Illinois Infantry

Chapman

CHAPMAN, C. D.

Corp

A

1st Pennsylvania Battery

Archer

BARTLETT, Thos. C.

Private

B

5th West Virginia Cavalry

Archer

McKENDRY, E.

Private

A

36th Ohio

Archer

HIRST, F. M.

Corp

A

22nd Pennsylvania

Archer

HILLIGAS, Samuael

Private

H

97th Indiana

Central City

DRISCAL. C

Private

B

211th Pennsylvania

Archer

KULL, G. H.

Private

E

90th Ohio

Archer

FRAZIER, L. L.

Private

B

28th Pennsylvania

Archer

KING, A. O.

Private

C

9th Illinois Cavalry

Archer

FARNHAM, W. C.

Corp

B

138th Illinois

Archer

LEBERT, W. R.

1st Sgt

 

1st Iowa

Archer

WILLERMAN, Thos N.

Private

A

192nd Ohio

Central City

WALKER, G. I.

Private

C

22nd Ohio Infantry

Central City

DYE, James

Private

H

44th Ohio Infantry

Central City

BRANNAN, Francis

Private

H

47th Ohio Infantry

Central City

BUTT, Thomas B

Private

I

12th Illinois Infantry

Central City



NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 12

ROSTER OF EX-SOLDIERS AND SAILORS LIVING IN NEBRASKA IN 1893 FOR MERRICK COUNTY

Abstracted From: Records on file in the Merrick County Courthouse, Central City, NE

Submitted By: Patricia A. Wagner, Albion, Nebraska

NAME

 

RANK

CO.

REGIMENT-BATTERY-VESSEL

ADDRESS

Z. E. PECK

 

Bugler

G

9th Illinois Cavalry

Palmer

H. W. WADSWORTH

 

Private

H

11th Wisconsin Infantry

Palmer

John I. SPRAY

 

Private

I

132nd Indiana Infantry

Palmer

Moses FOOT

 

Private

I

98th Ohio Infantry

Palmer

J. C. KNAPP

 

Corp

K

85th New York Infantry

Palmer

J. W. VANLEAR

 

Sgt

B

63rd Indiana Infantry

Palmer

J. N. DONALDSON

 

Private

G

29th Indiana Infantry

Palmer

C. W. FELTER

 

Private

G

16th Iowa Infantry

Palmer

G. M. DOUGLASS

 

Corp

E

25th Wisconsin Infantry

Palmer

G. M. BURLINGANE

 

Private

F

63rd Ohio Infantry

Palmer

H. C. WELLS

 

Private

K

81st New York Infantry

Palmer

John D. ADAMS

 

Private

H

151st Illinios (sic) Infantry

Palmer

A. W. KNAPP

 

Sgt

F

30th Indiana Infantry

Palmer

Frederick LINDNER

Private

D

186th Ohio Infantry

Palmer

J. F. POINTER

 

Private

E

7th Missouri Cavalry

Palmer

C. S. TIDD

 

Private

A

48th Massachussetts Infantry

Palmer

John L. DAVIS

 

Private

A

36th Ohio Infantry

Palmer

Chas. WHERRETT

 

Sgt

D

1st Ohio Infantry

Palmer

John WAGNER

 

Private

L/M

1st Minnesota Cavalry

Palmer

B. F. CAMPBELL

 

Private

C

138th Indiana Infantry

Palmer

C. E. BROWN

 

Private

G

80th Illinois Infantry

Central City

A. Y. KING

 

Private

C

9th Illinois Cavalry

Central City

Joseph GLEASON

Private

C

112th Illinois Infantry

Central City

Peter DEMOSS

 

Private

L

12th Indiana Cavalry

Central City

Michel L. LITTER

 

Private

B

27th Indiana Infantry

Central City

L. B. WILLOUGHBY

 

Private

C

31st Indiana Infantry

Central City

W. H. INGRAHAM

 

Private

H

32nd Iowa Infantry

Central City

W. H. MINTER

 

Private

D

9th Iowa Cavalry

Central City

C. T. HILL

 

Corp

B

48th Iowa Infantry

Central City

Conrad HOFFMAN

Private

K

202nd Pennsylvania Infantry

Central City

F. D. PERSONS

 

Sgt

G

6th Vermont Infantry

Central City



NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 15

ROSTER OF EX-SOLDIERS AND SAILORS LIVING IN NEBRASKA IN 1893 FOR MERRICK COUNTY

Abstracted From: Records on file in the Merrick County Courthouse, Central City, NE

Submitted By: Patricia A. Wagner, Albion, Nebraska

NAME

RANK

CO.

REGIMENT-BATTERY-VESSEL

ADDRESS

Joseph PHELPS

Private

C

9th Illinois Cavalry

Central City

Jacob PERCELL

Private

E

10th Illinois Infantry

Central City

Sterling L. PARKER

Private

C

45th Illinois Infantry

Central City

Wm. BURKE

Private

E

106th New York Infantry

Central City

Harman D. REYNOLDS

Private

G

154th New York Infantry

Central City

Minor CUDDINGTON

Private

C

3rd New York Heavy Artillery

Central City

J. H. BLEVINS

Private

E

1st Indiana Infantry

Central City

J. W. D. CONNOR

Private

H

73rd Indiana Infantry

Central City

J. F. DRESSLER

Private

I

9th Indiana Infantry

Central City

++++++++++++++++++++++++++

Ghost Towns (continued)

DODGE COUNTY

CROWELL--This "almost ghost town" was a small station point on the line of the F.E. & M.V. Railway in Pebble civil township. It was platted in December 1883 by the Elkhorn Land Company on Sections 11 and 2, Township 20, Range 6, East. A post office was established in the area in 1873. At one time in Crowell there was a general store, grain warehouse, a hotel, livery barn, hardware store, blacksmith shop, lumber company, etc.

LOGAN--Logan was a small village situated on the east bank of the Elkhorn River near the mouth of Logan Creek and two miles northeast of Hooper. By 1880 it had a good flouring mill, store, and an excellent schoolhouse. The post office was established in January 1869 and discontinued in November 1878.

PEBBLE--Pebble was surveyed in 1870 by F W WIRMINGHAUS, the county surveyor. As the village was not located on the line the Elkhorn Valley road, the new settlement of Scribner soon outstripped it. By 1882 it consisted of a few families, a post office, a schoolhouse, a general store, a blacksmith shop, and a grist mill. The area post office was established in January 1868 and discontinued in October 1882. With no railroad connection, Pebble's growth was stifled. The town was named for white pebbles found in a nearby creek by soldiers in 1849 during the Pawnee War. Its promoters tried to induce the railroad company to Pebble, but Scribner was finally selected. The Pebble Roller Mill was established near here in 1869 and was a thriving concern for many years.

WEBSTER--This was a once thriving village in the middle-western part of the county which in 1880 had two churches, good general stores, and a fine school building.

continued on pg 25


NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 16

VITAL STATISTICS - Kearney County
Abstracted from: The Minden Courier
submitted by: Jerry Morris

Births list parents names, date of birth and sex. Deaths list name, age and date of death.

The following certifcates were filed with the local registrar of vital statistics during the month of

JANUARY - Vol. 20, Thursday, February 3, 1910, No. 18

Births:

Chester and Emma LIENHART, 2, girl;

James and Kathinka JENSEN, 5, boy;

Ward and Belle MILES, 7, boy;

Edward and Emma STADLER, 9, girl;

Silas and Mabel DUNMIRE, 11, boy;

Jens and Katrina OLSEN, 12, girl;

A.C.M. and Marie CHRISTANFERSON, 19, boy;

Carl and Annie OLSEN, 27, boy;

Robert and Emma MARS, 28, girl;

Robert and Alma ERNST, 28, boy;

Clyde and Pearl LONG, 30, girl.

Deaths:

Frank J. Thinn, age 73, Jan. 4;

Herman A. GRAPENTHIN, age 73, Jan. 10;

Marie K. ANDERSEN, age 77, Jan. 13;

Anna Maren REUN, age 78, Jan. 21;

Levi M. SLUSSER, age 76, Jan. 26.

FEBRUARY - Vol. 20, Thursday, March 3, 1910, No. 22

Births:

Charles and Christenia ARENT, girl, 2;

Arthur and Ella GARDNER, boy, 2;

Richard and Alice BAKER, girl, 5;

Bert and Selma TORSKE, girl, 6;

John and Anna KOCH, boy, 13;

John and Kathrina BOISEN, girl, 17;

Fred and Ethel HARWAGER, girl, 18;

Ole and Lydia JOHANSON, girl, 21;

Cris and Hannah LARSEN, girl, 26;

George and Clara HAMMOND, girl, 28;

L. J. and Carrie PETERSON, boy, 28 and

Clifford and Dana ARNOLD, girl, 28.

Deaths:

Mrs. Anna McGUIRE, age 73 years, 2;

Mrs. Matilda MILLER, age 55 years, 19;

Harold Winiford WILLIAMSON, age 3 years, 24;

Infant daughter of Cris LARSEN, 26;

George DASHER, age 73 years, 26.

MARCH - Vol. 20, Thursday, April, 1910, No. 27

Births:

Thomas and Christine RODIN, boy, 1;

Harry and Lula ROSE, boy, 20;

Lewis and Emma PAULSON, girl, 19;

Otto and Jessie PETERSEN, boy, 23;

Lewis and Camilla KRICK, girl, 13;

Charles and Carrie BAUER, boy, 24;

Jens and Lisa E EBERT girl, 24;

Nels and Christena NELSON, boy, 29; and

Peter and Hulda ANDERBERY, girl, 31.

Deaths:

Orlando Julius JENSEN, age 18yrs 1;

Andrew M. JOHNSON, age 34 yrs, 16;

Grace ZOTH, age 1 month, 12 days, 18;

Jenseena Elizabeth MOSTOFF, age 46 yrs, 18;

Regnar Maremis AABEL, age 50 yrs, 19;

Swan ERICKSON, age 20 yrs, 13; and

John HORAN, age 69 yrs, 30.

APRIL - Vol. 20, Thursday, May 5, 1910

Births:

Benjamin and Ada ELLIS, boy, April 6;

Clarence and Leota HAMILTON, boy, April 17;

Walter and Mary AYRES, boy, April 17; and

Emil and Jennie FOSBERG girl, April 21.

Deaths:

Ethel Velletta PAULSEN, age 11 months and 11 days, April 11;

Lavina E COMBS, age 72 years, 11 months and 27 days, April 14;

Evelin N. ROWELY, age 70 years, 2 months and 15 days, April 11;

Josiah A. MATHERS, age 78 years,

continued next page...


NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 17

1910 Vital Statistics - Kearney County...

     8 months and 15 days, April 15; and

Grace Katherine McQuillian, age 3 years, 2 months and 20 days, April 29.

MAY - Vol. 20, Thrusday, June 2, 1910, No.35

Births:

Delbert and Pearl HESTAND, girl, May 1;

Frank and Maggie WOODRICK, boy, May 7;

Guy and Hazel HERSHNER, girl, May 7;

Ben and Christena AYERS, boy, May 7;

Andrew and Mary NELSON, girl, May 8;

W. J. and Bertha HOWELL, boy, May 8;

Henry and Lillian FAVINGER, boy, May 13;

Mick and Mamie NELSON, boy, May 15;

Theodore and Minnie MEYER, boy, May 16;

Christ and Luella CHRISTIANS, girl, May 18;

Frank and Hattie CHRISTIANSON, boy, May 18;

Fred and Lizzie ARENT, boy, May 19;

C. F. and Josephine SORENSON, boy, May 20;

Gust and Anna SODERBERG, boy, May 25;

Guy and Myrtle CONRAD boy, May 26;

Chas. and Mattie CHRISTIANSEN, boy, May 28 and

Guy and Inez SALTZGABER, girl, May 28.

Deaths:

James PEDERSON, 59 years, 10 months, and 11 days, May 2;

Mrs. Sine LARSEN, 49 years, 7 months, and 3 days, May 3;

Mrs. Anna STRAND, 60 years, May 3;

Infant child (not named) of Andrew and Mary NELSON, 8 days, May 15;

Lial Richard STUART, 2 years, 2 months, May 16;

George H. WINTERS, 59 years, 8 months, and 11 days, May 19.

JUNE - Vol. 20, Thursday, July 14, 1910, No. 41

Births:

1. Charles and Sarah SHANNON, girl;

13. David and Emma HOLM, girl;

14. Hans and Susanna JENSEN, boy;

16. Andrew and Gertrude BORGAARD, girl;

17. Roy and Florence KNEHER, girl;

20. Jens and Flora JENSEN, boy;

21. John and Christine KUEHN, boy;

24. Clyde and Mabel BURCHELL, boy; 25 and Adelbert and Stella ORCUTT, girl.

Deaths:

7. Joel KING, 76 yrs., 4 mos, 23 days;

14. Hada JOHNSON, 85 yrs, 8 mos, 28 days;

19. Alvin Martgera HOLSTEIN, 1 yr, 4 mos, 6 days;

24. Anna Marie SODERBERG, 59 years, 5 mos, 6 days;

26. Knute JOHNSON, 62 yrs, 9 mos, 20 days and James Wm. NEWBOLD, 70 yrs, 7 mos, 29 days.

JULY - Vol. 20, Thursday, August ii, 1910, No. 45

Births:

Julius and Elska WARP, boy, 2;

Emory and Cora BRIDGEFORD, girl, 3;

Olof and Christina JOHNSON, boy, 4;

Lin and Frances SCHMIDT, boy, 5;

Charles and Susan BOASEN, boy, 14;

Hans and Carrie JORGENSEN, girl, 15;

Joe and Amelia BAYER, boy, 17;

Jens and Otelia PAULSON, girl, 17;

Arthur and Nellie ELLIS, girl, 21;

Chris and Henrietta NELSON, girl triplets, 27;

Ernest and Nellie LARSEN, boy, 27; and

Arvid and Laura PE'l'ERSEN, boy, 30.

Deaths:

Otto Oliver OLSON, age 63 yrs, 3 mos. 15 days, June 29;

Infant child of Lin SCHMIDT, age 2 days, July 7;

Mrs. Joanna ARENT, age 54 yrs, 11 days, July 11;

Infant child of Charles BOASEN, age 4 days, July 15.

AUGUST - Vol. 20, Thursday, September 22, 1910, No. 51

Births:

11, Peter and Betty PEARSON, boy; 17,

Hjalmer and Mattie OLSON, girl 23,

Samuel and Lela MAYS, boy.

Deaths:

12, Lorrin Howard PETERSON, 1 year, 3 months, 21 days;

19, Infant daughter of Hajalmer OLSON, 2-days;

21, Emily Augusta HOLSTINE, 73 years, 2 months, 17 days.


NEBRASKA ANCESTREE SUMMER VOLUME 19 NO 1
Page 18

1910 Vital Statistics - Kearney County,...

SEPTEMBER - Vol. 21, Thursday, October 6, 1910, No. 1,

Births:

5, O. S. and Elizabeth LUNDEEN, boy;

9, Henry and Hilma MUNSON, boy;

15, William and Alma EXSTUM, girl;

16, Noah and Viola TAYLOR, boy;

16, Ernest and Goldie GIDDINGS, girl;

19, Charles and Mary BRYAN, boy;

19, Frank and Hannah LARSEN, girl;

23, Frank and Ida GOLDBERG, boy;

24, Alvin and Lynn OLSON boy;

26, Thomas and Myria DUCKWORTH boy;

28, Cris J. and Marie WISBEE, boy;

28, Eggert and Andera OLSEN, girl;

30, Cris ans (sic) Sena CHRISTIANSEN, boy.

Deaths:

1, Merrill Eugene CARMAN, 1 year, 9 months, 22 days;

8, David Roy MAYS, 23 years, 4 months, 11 days;

17, Hyram Thompson WHITLOCK, 83 years, 4 months, 7 days;

21, Franklin SUTTON, 62 years, 3 months, 9 days;

24, Anna NELSON, 22 years, 8 months, 18 days.

OCTOBER - Vol. 21, Thursday, November 17, 1910, No. 7

Births:

Sept. 30, Wilbur and Cora NEWBOLD, boy;

Oct. 1, Claud and Bevl BLOOMFIELD, Boy;

2, Hiran and Anna AMAN, girl;

5, Oscar and Rachel DUNKLEBERGER, girl;

7, Christ and Nellie PETERSON, boy;

10, Richard and Julia MANSIR, boy;

12, Milton and Essie GUY, boy;

15, Andrew and Carrie ANDERSON, boy;

18, Cris and Mary THOMPSON, boy;

20, Fred and Mary WOOD, girl;

22, Richard and Anna WISE, boy;

23, Joseph and Ora Alto PINKHAM, boy.

Deaths:

3, Mrs. Ida M. McELHINNEY, 21 years, 9 months, 24 days;

14, Mrs. Maria KEEDLE, 83 years, 8 months, 10 days;

15, Rudolph SODERBERG, 4 months, 20 days.

Vol. 21, December 8, 1910, No. 10

Births:

16, Ernest and Myrtle CRANWELL, boy;

18, Julius and Emma WALENTINE, boy;

20, John and Grace KOCH, boy;

21, Adrian and Bessie WELLS, girl;

29, Cris and Matilda HANSEN, girl;

29, Nels and Maggie JOHANNESON, girl;

30, Peter and Anna THOMPSON, girl.

Deaths:

13, Thomas J. NELSON, 62 years, 8 months, 21 days;

21 Infant daughter of Conrad ANDERSON, 2 months, 2 days;

27, Infant son of John KOCH, 7 days.

NOVEMBER - Not published.

DECEMBER - Vol. 21, Thursday, January 19, 1911, No. 16

Births:

1, Julius and Martha CHRISTIANSON, girl;

6, Gustave and Lillian LINDER, boy;

6, Herman and Bertha GRAPHENTIN, girl;

9, Roy L. and Daisy M. BARNES, girl;

11, Herschel and Nellie WELLS, girl;

18, Renus and Anna NELSON, boy;

20, Edward and Josie MILLER, boy;

21, James and Mae HUDSON, boy;

21, William and Katherine WUSKER, boy;

24, John and Minnie PETERSON, girl;

25, John and Notie SLACK, boy;

25, Charles and Effie BYERS, girl;

25, Andrew and Andrae SORENSEN, girl;

26, Louis and Anna LYNN, girl;

28, Edward and Carrie SHARP, girl;

28, John and May ARENT, boy;

28, C. E. and Mabel GARNER, boy;

29, L. A., and Edith SEBERG, boy;

30, Jens and Mary NELSON, boy;

31, Stephen and Sophia KIBSGAARD, boy.

Deaths:

Nov. 30, Sarah FLACK, age 74 years, 11 months, 27 days;

21, Roobert (sic) TAYLOR, aged 80 years, 5 months, 4 days;

23, Johanna Christine ANDERBERY, aged 64 years, 11 months, 15 days;


** Note: These electronic pages are provided for your personal use, and may not be reproduced in any format for profit, nor for presentation in any form by any other organization or individual. They may be freely copied for your personal use. **

Return to TOC for Volume 19, Nebraska Ancestree
© 2006 for NSGS & NEGenWeb Project